2019-03-30
Egipt marzec 2019

Witajcie

 

Wyjazd już za dwa tygodnie  tak więc przyda się kilka ważnych informacji dla uczestników wyjazdu.

 

Przypominam ,że Egipt nie  leży w Europie i niezbędne jest posiadanie paszportu ważnego nie mniej niż 6 miesięcy od daty powrotu.

Piszę to , bo wszyscy wiedzą a róznie wychodzi :)

 

Co zabieramy?

 

- lekkie rzeczy do ubrania i nie przesadzamy z ich ilością ( na wieczór jakas bluza i spodnie ( ale to chyba każdy ma na sobie w drodze na lotnisko w pl.)

- ochronę przed słońcem/cos na opalanie

- gdyby pojawił się upierdliwy komar to MUGGA ,czy inny preparat.

- cały sprzęt ,poza butlą i balastem ( wypożyczenie na wyjazd 250 zł za kpl, odbiór od 18.03 do 27.03)

- certyfikaty nurkowe i warto mieć logbook.

- 200 euro na pakiet nurkowy ( 10 nurkowań zazwyczaj ,wpłacamy pierwszego dnia aby nie trzymać za duzo kasy))

- kasę na prezenty itp  , kwota dowolna warto brać dolary zazwyczaj korzystnie wychodzą zakupy , warto zabrać banknoty o mniejszych nominałach.

- jesli zarzywacie stale leki ,to również nie zapomnijcie.

 

 

Ja chcę wyjechać o godzinie 20:00 z pod aQuateam, mam jeszcze jedno wolne miejsce  w samochodzie koszt 80 zł ( przejazd +autostrady+ parking). 

Czekam na informacje od Was kto nie ma transportu i kto chętnie przygarnie kogoś aby podzielić koszty.

 

Wylot z Katowic 30 marca (sobota) o 2;00 ( na lotnisku min 24:00), na miejscu jesteśmy ok 6:00 rano.

Powrót z Marsa Alam mamy o 20:00 i w Polsce jestesmy ok 24:00 /sobota.

Bagaż główny 23kg + 8 podręczny.

Po przylocie opłacamy wizę 25 $, proponuję  mieć drobne/wyliczone.

Na lotnisku mozna wykupić karte sim z internetem ceny 7-10 euro/$.

Na lotnisku mozna także zakupic jesli ktoś potrzebuje paierosy lub markowy alkohol ( prezenty w drodze powrotnej i na miejscu w okolicznych sklepach).

Następnie przy wyjsciu czeka na Nas przedstawiciel ITAKA,  przemieszczamy się do autobusu i po około 30 min jesteśmy w hotelu ELPHISTONE RESORT.

nurkowania zaczynamy od niedzieli, dwa nurkowania dziennie przez 5 dni , wyjazdy ok 8:00 po śniadaniu. Do hotelu wracamy ok 13;00  i miło spędzamy resztę dnia.

Jeśli osoby towarzyszące chcą pojechac z Wami na nurkowania codziennie lub w wybrany dzień, to nie ma problemu , trzeba wczesniej zgłosić i wiąże sie to z niewielka opłatą.

Spędzamy miło praktycznie pełne 8 dni.

 

Co mozemy dodatkowo?

 

Dodatkowo możemy popołudniem pojechac na quady , fajna sprawa 2-3 h jazdy na pustyni, koszt to ok 35$ za quada/os , taniej gdy jedzie 2 osoby na jednym quadzie/ jesli planujecie to zabierzcie okulary i  czapkę/hustę ( hustę arafatke można kupic na miejscu za ok 3 $ i miec przy okazji pamiątkę)

 

- 35 euro nurkowanie nocne 

- butle 15l / jesli planujecie muszę wiedzieć przed wyjazdem.

 

Miejsca nurkowe dodatkowo platne za wstep:

 

Abu Dabbab -10€ / ogromne żółwie ,płaszczki, szansa na krowę morską i rekina wielorybiego- spokojnie jest  planktonożerny :) oraz piekna rafa.

Shoona Bay - 5 €

Abu Dabbor-10€

Kanion 15€ / super nurkowania w pieknych kanionach, namiastka nurkowania jaskiniowego ale z naturalnym światłem wpadajacym przez szczeliny , nie duze głębokości  i swietny klimat.

Abu Ghusun - wrak 25€/ nurkowanie na nie duzym wraku mardzo ładnie porośniętym koralami, nie duza głebokość.

 

Doplaty za nurkowania z łodzi:

 

Port Ghaleb ( dwie rafy marsa Shoona Marsa mobark) - 45€

 

Elphinstone reef - 55€ około 25km  od Marsa Alam duża rafa na otwartm morzu ,bardzo czesto mozna spotkać rekiny i duze ryby, bardzo piekna rafa, świetna przejrzystość , możliwośc nurkowania w prądzie.

 

Shab Marsa Alam - 45€  położony 4 km na południowy wschód od Marsa Alam, w kierunku otwartego morza, do którego można dotrzeć łodzią, duża półkolista rafa w postaci „fasoli”, otoczona piaszczystym dnem, pełna formacji skalnych i raf. W części północno-wschodniej znajduje się bogaty ogród koralowy, schodzący w głąb. W wewnętrznej części, w pobliżu dużej skały, na głębokości 11-12 metrów, znajdujemy mały wrak o długości około 25 metrów, głębokość : 5-30 m
bardzo dobry dla wszystkich poziomów wyszkolenia. Oprócz korali i ryb rafowych, można zobaczyć delfiny, ryby napoleońskie, rekiny rafowe i barakudy. 

 

Dolphin House - 55€ jak sama nazwa mówi, dom delfinow, bardzo czeto mozna spotkac tutaj stado około 20-30 delfinów, oczywiscie rafa.