A
A
A
Wiedza

Nurkowanie ,kilka sółw zanim zapiszemy się na swój kurs nurkowania...

 

Wbrew opiniom ,które można usłyszeć o nurkowaniu , to nurkowanie nie jest trudne, jeśli tylko nie mamy przeciwwskazań zdrowotnych i nie mamy lęku przed wodą, to na pewno możemy nauczyć się nurkować. Programy  i kursy nurkowe mają bardzo dużą ofertę ,nurkują dzieci jak i osoby w podeszłym wieku, najważniejsze to chcieć poznać podwodny świat.

Aby uzyskać uprawnienia płetwonurka nie musimy także być doskonałymi pływakami lub sportowcami o ponadprzeciętnej kondycji.

 

Jak sprwadzić czy nam się spodoba ...

 

Przygodę z nurkowaniem możemy rozpocząć od wizyty w centrum nurkowym i wzięciu udziału w programach typu „DISCOVER SCUBA DIVING” ,nazywanych także „NURKOWANIE NA PRÓBĘ”.

 

Programy takie mają na celu zapoznanie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa podczas nurkowania i nurkowaniu pod nadzorem instruktora, jest to  bardzo przyjemne nurkowanie na niewielką głębokość , może być także przeprowadzone na basenie. Takie programy cieszą się bardzo dużym powodzeniem podczas wypraw wakacyjnych gdzie wiele osób rozpoczyna swoją przygodę z nurkowaniem. Jeśli po wyjściu z wody ,nie możemy ochłonąć i zaraz chcemy wejść ponownie pod wodę, to już wszystko jest jasne…  Kolejnym krokiem jest zapisanie się na kurs podstawowy, podczas tego kursu prowadzone będą zajęcia teoretyczne, przeplatane zajęciami basenowymi , a następnie to wszystkie nabyte umiejętności i wiedzę wykorzystamy na znurkowaniach szkoleniowych w wodach otwartych.

 

Przy zapisywaniu się na kurs najczęściej nie musimy się martwić o własny sprzęt , szkoły nurkowania zapewniają go dla wszystkich swoich kursantów, warto jednak na początku zainwestować we własne ABC (płetwy ,maska, rurka), ale o sprzęcie za chwilkę.

Niezależnie od federacji w jakiej rozpoczniemy naszą przygodę, instruktor przekaże nam wiedzę dotyczącą bezpiecznego nurkowania  z partnerem do głębokości 18-20m ( uzależnione od federacji).

 

Jeśli mamy od 10 do 15 lat , to uzyskamy uprawnienia w wersji JUNIOR i będą nam pozwalały na nurkowanie z partnerem do 12m.

 

Certyfikaty ,które otrzymamy po zakończeniu kursu są certyfikatami międzynarodowymi i możemy ich używać w każdej części Świata ,dzięki nim możemy nurkować bez nadzoru instruktora ,wypożyczać sprzęt do nurkowania i oczywiście rozwijać swoją wiedzę biorąc udział w bardziej zaawansowanych szkoleniach i warsztatach.

 

 

 

Świadomie nie używam określenia „sport” ponieważ nurkowanie to pasja, sposób na przebywanie w pięknym podwodnym świecie gdzie cisza przerywana jest odgłosem naszego oddechu. Jasne ,są też emocje, adrenalina  i to baaaardzo wiele,  nurkowania z rekinami lub delfinami , nurkowania na wrakach czy nurkowania głębokie. Samo nurkowanie rekreacyjne jest bardzo ,bardzo bezpieczne , jak wszędzie należy przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa w nurkowaniu wtedy możemy już tylko  czerpać całą radość i zachwyt.

 

W ostatnim czasie wielu z nas podróżuje ,zwiedza piękne i egzotyczne zakątki świata, od kilku lat Egipt stał się bardzo popularnym kierunkiem wakacyjnym. Wiele osób jadąc tam nie wie jak wiele traci leżąc  przez kilka dni na leżaku ,tracąc czas na kolejny spacer wśród straganów na miejscowym bazarze, jasne wszystko to także jest miłe, ale aby zobaczyć prawdziwy skarb Egiptu i Morza czerwonego trzeba założyć maskę i zobaczyć na własne oczy tęczę kolorów i różnorodność podwodnego Świata.

 

Urlop w ciepłym kraju jest także dobrym miejscem na rozpoczęcie naszej Przygody z nurkowaniem , łatwo możemy sprawdzić w Internecie czy w miejscu do którego się wybieramy jest jakaś szkoła nurkowa  i wtedy połączymy urlop ze wspaniałą nauką nurkowania.

 

 

Ceny nurkowania

 Koszt podstawowego kursu nurkowania  to wydatek około 1200-1500 zł , kolejne kursy  nurkowania rekreacyjnego i specjalizacje to już  mniejsze wydatki rzędu 400-900 zł

  

Na pewno jest droższe niż leżenie na plaży, bo trzeba dodatkowo zapłacić za możliwość nurkowania. Ale największym wydatkiem jest sam kurs, który rzeczywiście musimy odbyć. Pakiet 5-cio dniowego nurkowania w Egipcie można wykupić już za 210€, czyli cenę taką, a nawet niższą, jak tygodniowy karnet na narty w Alpach. Poza tym będąc na wakacjach możemy wykupić jeden czy dwa dni nurkowe, w zależności od naszych możliwości. Sprzęt można zawsze wypożyczyć, a ten własny kompletować powoli.

 

 

Wbrew niektórym opiniom nurkowanie nie jest trudne. Jeżeli tylko nie mamy lęku przed wodą i przeciwwskazań zdrowotnych, to na pewno nadajemy się, aby zostać nurkiem. Nurkują dzieci i osoby w bardzo podeszłym wieku. Mitem jest to, że trzeba być doskonałym pływakiem czy sportowcem, aby cieszyć się podwodnym światem. Nurkowanie to też bardzo bezpieczna forma rekreacji (trudno nawet nazywać je sportem, bo przecież nie ma tutaj elementów rywalizacji). Współczesny sprzęt jest praktycznie niezawodny, a procedury, które wszyscy poznają na podstawowym kursie gwarantują, że bezpiecznie wynurzymy się z każdego nurkowania.

 

 Jak zacząć kurs ?

Zaczynamy zapisując się na kurs nurkowy do centrum nurkowego. Kurs możemy odbyć w Polsce lub zagranicą, lub częściowo w Polsce, częściowo zagranicą. Kurs podstawowy składa się z części teoretycznej, ćwiczeń basenowych (lub na płytkiej wodzie) oraz kilku zasadniczych nurkowań w wodach otwartych. Część teoretyczną i basenową możemy zliczyć w Polsce, aby nie tracić cennego czasu na wakacjach. Na wyjeździe pozostaną nam już tylko same przyjemne zajęcia.

 

Niezależnie, jaką organizację szkolącą wybierzemy, zawsze nauczymy się podstaw nurkowania. Na podstawowym kursie uczymy się obsługi sprzętu oraz zasad bezpiecznego nurkowania. Ćwiczymy m.in. pływalność, zdejmowanie maski, oddychania z własnego i cudzego automatu, zasady postępowania podczas awarii, oraz oczywiście nurkowania, czyli zanurzania się, pływania pod wodą i bezpiecznego wynurzania. Poznajemy fizjologię nurkowania oraz zasady planowania nurkowań.

 

Co jest nam potrzebne?

Przed kursem warto wybrać się do lekarza nurkowego, który stwierdzi czy jesteśmy zdrowi i czy możemy nurkować. Przed wizytą u lekarza warto zaopatrzyć się w badania lub zapytać lekarza nurkowego, jakie badania chciałaby zobaczyć. Poza tym warto mieć  ( lecz nie jest obowiązkowe) tzw. ABC, czyli podstawowy sprzęt – maska, fajka, płetwy. Wszystkie te rzeczy kupimy w centrum nurkowym przed kursem. Generalnie na masce nie warto oszczędzać – należy wybrać taką, która będzie dobrze przylegała do twarzy i będzie miała duży kąt widzenia. Szybka musi być z hartowanego szkła – plastikowe wersje nie nadają się do nurkowania. Największym wydatkiem mogą okazać się płetwy. O ile robimy kurs w ciepłych wodach płetwy kaloszowe wystarczą nam na początek. Szczególnie, jeżeli nie jesteśmy pewni czy nurkowanie się nam spodoba i chcemy tylko popróbować. Zawsze przydadzą się w razie co do snorklingu. Wygodniej jednak jest mieć buty i płetwy paskowe. W niektórych miejscach nie sposób wejść do wody bez butów nurkowych. W cenie każdego kursu nurkowego jest zawarte udostępnienie na czas kursu całego pozostałego sprzętu: pianki, kamizelki wypornościowej (jacket), automatu, butli, pasu balastowego, ciężarków.